Alüminyum Folyo Sağlığa Zararlı Mıdır?

Alüminyum Folyo Sağlığa Zararlı Mıdır?

 

Alüminyum Folyo Sağlığa Zararlı Mıdır?

İnsan vücudun da sağlığımız için faydalı bazı metaller bulunur, çinko ve demir gibi metaller faydalıdır. Bunun yanında da sağlığımız için zararlı olan metaller de vardır. Bu zararlı metaller vücutta birikirler ve kötü sonuçlara neden olurlar. Bunlar kurşun, bakır ve alüminyum gibi metallerdir. Alüminyum folyo da ateşe dayanıklılığı ile mutfakta bazı yemeklerin pişirilmesinde çok fazla kullanılmaktadır. Alüminyum da insan sağlığı için zararlı metaller içerisinde yer aldığına göre alüminyum folyo kullanımı da sağlığa zarar vermektedir.

Alüminyum Folyonun Ne Gibi Zararları Vardır?

Pişirme işlemi yaparken sık sık tercih edilen alüminyum folyonun ne kadar zararlı olduğunu bilseydiniz yemeklerinizi bu yöntemle pişirmezdiniz. Ama artık bu yazımız da alüminyum folyonun sağlığınıza verdiği zararları öğrenmiş olacaksınız. Aslında alüminyum folyoyu korumak amaçlı ürünleri sarmada kullanırsanız çok ciddi zararları yoktur. Ama yüksek ısı da yemek pişirirken yemeklerin ağzına kapatır veya balık gibi ürünleri alüminyum folyoya sararak pişirirseniz sağlığınız çok ciddi zarar görebilir. Bu şekilde yüksek ısıya maruz kalan alüminyum folyo çözünür ve çözünen alüminyum yiyeceklere geçer.

Sürekli yemekleri alüminyum folyoda pişirince de her yemekte aslında vücudunuza zararlı metal olan alüminyumun birikmesine neden olursunuz. Vücutta biriken ağır metal alüminyum beyin hücrelerinizi olumsuz etkilemekte, kemik erimesi, zekâ geriliği gibi bazı sağlık sorunlarına neden olmaktadır. Sağlığınız için alüminyum folyo kullanımından kaçınmalısınız. 

Alüminyum Folyo Kullanımında Sakınmanız Gerekenler Nelerdir?

Yazımız da alüminyum folyonun zararlarından ve aynı zaman da sağlığınız için ne gibi kötü yönleri olacağını belirttik. Şimdi alüminyum folyo kullanımından sakınmanız gereken noktaları bir kaç madde ile özetleyelim.

  • Yüksek ısıda, fırında veya mikrodalga da alüminyum folyo çözündüğü için haliyle zararlı maddeler yiyeceklere geçeceğinden yemek pişirmede alüminyum folyo kullanmayınız.
  • Alüminyum folyo yerine fırına dayanıklı tavalar da veya yağlı kâğıtlar da yemeğinizi pişirmeniz sağlığınız için daha koruyucudur.
  • Alüminyum folyoyu asitsiz ve ıslak olmayan gıdaları sarmada, korumak amacı ile soğuk ürünler de kullanabilirsiniz. Bu durumda ısıya maruz kalmayan alüminyum çözünmeyecek ve tehlike oluşturmayacaktır.

 

Etiketler: Pratik Mutfak Gereçleri, Alüminyum Folyo
Ocak 04, 2021
Listeye dön
Çerez Kullanımı

Size daha iyi bir deneyim sunabilmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Gizlilik Sözleşmesi ile Kullanım Koşulları inceleyebilirsiniz.