ÜRÜN BULUNMAMAKTADIR
 

Batı Karadeniz Turları

Batı Karadeniz turları, Bolu-Abant, Yedigöller ile başlayıp, Amasra’ya kadar devam eder. Bolu, Abant tabii güzellikleri ile İstanbul ve Ankaralıların tercih ettiği günü birlik gez turları içerisindedir. Batı Karedeniz turları da Bolu ile başlayıp, Safranbolu ile devam eder. Safranbolu, tarihi evleri ve kırma taş sokakları ile Eski Türk Mimarisinin en güzel örneklerinin görüleceği yerlerdendir.

Safranbolu denildiği zaman akla ilk olarak Unesco Dünya Mirasına girmiş olan evleri gelir. Kaymakamlar Konağı, şehre hâkim konumda Hıdırlık Tepesi Safranbolu’ya gidenlerin mutlaka ziyaret etmesi gereken yerlerdir. Cinci Hanı ise Safranbolu’nun tarihinde geniş izleri olan yerlerin başında gelir. Safranbolu denildiği zaman akla gelen en önemli geçim kaynağı olan safran gelir. Safranlı tatlılar ve safran lokumu mutlaka ziyaretçilerin alması gereken yöresel ürünler içerisindedir.

Safranbolu Evleri

Batı Karadeniz turları içinde Safranbolu evleri Eski Türk aile yaşantısından da kesitlerin görülebileceği mimari yapılardır. Tavan süslemeleri, oda içerisinde gömme banyolar, kapı süslemeleri ile gezilmesi gereken yerlerdir. Bu konakların bir kısmi otel olarak da kullanılır. Batı Karadeniz turlarında bu eski konaklar, yerli ve yabancı turistlere ev sahipliği yapar. Sabahları yöresel köy kahvaltıları ve akşamları yöreye özgü yemekler verilir. Yörükköyü de Safranbolu’ya gelen turların uğramadan geçemeyeceği yerlerdendir. Tarihe tanıklık eden bu evleri, Yörükköyü’nde de ayrıntılı şekilde görmek mümkündür.

Bartın ve Amasra

Batı Karadeniz turları gezi rotalarının, Safranbolu’dan sonraki durağı, Bartın ve Amasra’dır. Amasra’da Bakacak Tepesi ile Kemere Köprüsü ise mutlaka görülmesi gereken yerler içerisindedir. Tavşan Adası, kalesi ile Amasra, Fatih Sultan Mehmet’in de eğitim aldığı yerlerden biridir. Dünyanın Gözü olarak adlandırılan bu yöre, eşsiz kumsalları ve yol boyunca uzanan böğürtlenleri ile farklı bir atmosfere sahiptir.

Cenevizlerden kalma kabartma taş işçilikleri, Amasra’nın sembolleri sayılabilir. Çekiciler Çarşısı da mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerin başında gelir. Batı Karadeniz turları, tüm ören yerlerini ve tabii güzellikleri detaylı şekilde gezdirip bilgi verecektir. Amasra’ya özgü balıklar ve yöresel yemekler, ziyaretçilerin tatması gereken lezzetlerdir. Karadeniz turları içinde ayrı bir yere sahip olan Batı Karadeniz turlarında mutlaka fırsatların takip edilmesi önerilir.

 

 

 

 

 
 
Çerez Kullanımı

Size daha iyi bir deneyim sunabilmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Gizlilik Sözleşmesi ile Kullanım Koşulları inceleyebilirsiniz.