ÜRÜN BULUNMAMAKTADIR

Mauritius Turları ve Fiyatları 2024 

Başkent

Nüfus

Yüzölçümü

Para Birimi

Resmi Dil

Saat Farkı

Vize Durumu

Port Louis

1.263 milyon

2.040 km²

Mauritius Rupisi

İngilizce

GMT +4

Vizesiz /

30 gün

Mauritius adası turları ile hint okyonusunda  küçük bir ada ülkesinde insana hayatı boyunca huzur ve sakinlik verecek  bir tatili profesyonel rehberler eşliğinde yaşarsınız. İster Balayı tatili için, isterseniz de farklı bir macera tatili arayanlar için Mauritius turu en ucuz fiyatlarla Modatatil.com ‘da. mauritius Turları sayfamızdan Mauritius Turu fiyatlarını karşılaştırıp Mauritius turlarının tarihi ve tur kapsamını inceleyerek kendinize en uygun Mauritius Turunu seçip, rezervasyon yapabilirsiniz. Üstelik vade farksız 3 taksitle ödemesini yaparak ödeme avantajlarından da faydalanabilirsiniz.

Mauritius Hakkında

Mauritius, Hint Okyanusu’nun güneybatı tarafında bulunan bir ada ülkesidir. Ülke Güney Afrika’nın doğu tarafında yer alır. Nüfus yoğunluğu bakımından Afrika’da birinci olan ülke, dünyada ise on yedinci sırada yer alır. Mauritius ada ülkesi, milyon yıllar evvel volkanik faaliyetler sonucunda oluşmuştur. Muhteşem bir doğaya ve deniz manzarasına sahiptir. Oldukça genç bir nüfusu vardır ve okuma-yazma oranı yüzde doksana yakın civardadır. Ülkede Hint ve Afrika kültürü bir arada yaşar. Ayrıca ülkenin yüzölçümü, İstanbul ile kıyaslandığında İstanbul’un yarısından daha az bir alandır.

Ülkenin başkenti Port Louis’dir. Ülke toplamda dört ada takımından oluşur.  Mauritius en büyük adadır ve dokuz ayrı bölgeden meydana gelir. Diğer adalarsa; Rodrigues, Cargados-Carajos Adaları ve Agalega Adaları’dır.

Ülkenin anayasa ile belirlenmiş olan resmi bir dili yoktur. Sadece anayasadaki maddeye göre parlamentoda Fransızca ve İngilizce dilleri konuşulur. Ülkenin çok büyük bir kısmı Fransızca tabanlı olan Mauritian Creole dilini konuşur. Bu dil, Afrika dilleriyle Fransızca karması olan bir dildir. Ancak Fransızca yapılan telaffuzlar daha yoğundur. Ülkede eğitim hayatında egemen olan diller ise Fransızca ve İngilizcedir. Bunların dışında ülkede Tamilce, Hintçe, Çince’nin bazı versiyonları ve Urduca konuşulur.

Portekizli denizciler 1510 yılı civarlarında bölgeye gelmişlerdir. Onların belirttiğine göre bölge tamamen ıssızdır. Ancak Portekizliler adadan bekledikleri verimi alamamışlardır ve bölgeyi terk etmişlerdir. 1598 yılında ise adaya ilk yerleşim Hollandalılar tarafından yapılmıştır. Hollandalılar, Afrika’dan getirdikleri köleler ile ilk şeker kamışı tarlalarını kurmuşlardır. Ancak 1710 senesinde kıtlık ve hastalık nedeniyle bölgeyi terk etmişlerdir. Bu fırsattan korsanlar yararlanmışlardır ve bölgeyi kendilerine üs olarak kullanmışlardır. 1715 senesinde ise adayı Fransızlar ele geçirmiştir. Ancak Fransız Devrimi sonucunda, 1810 yılında buradaki otoritelerini kaybetmişlerdir. Bunun sonucunda ada Britanya egemenliğine girmiştir.

1968 senesinde Hint kökenliler mecliste üstünlüğü ele geçirmişlerdir ve Mauritius’un bağımsızlığını Avrupalılara karşı ilan etmişlerdir. 1992 senesinde ise seçim yapılmış ve yeni anayasa kabul görmüştür. Bununla birlikte Mauritius, cumhuriyet rejimine geçiş yapmıştır.

Mauritius’a Ne zaman ve Nasıl Gidilir?

Ülkede tropikal iklim hakimdir. Ayrıca bölgede mevsimsel farklılıklar çok fazla hissedilmez. Mauritius’a gitmek için en uygun olan dönem eylül ve aralık aylarını kaplayan ilkbahar dönemidir. Çünkü ülkede sonbahar ve yaz kasırga ve yağmur demektir. Mayıs ve kasım ayları arasındaki dönem de kuru ve nemsiz bir dönemdir. Ayrıca bu dönemde pek çok etkinlik de düzenlenir. O nedenle ülkeye bu dönemde de seyahat etmek oldukça ideal olur.

Mauritius ile Türkiye arası direkt uçuş bulunmaz. Ancak adaya Paris ve Dubai üzerinden aktarmalı bir şekilde ulaşmak mümkündür. İstanbul’dan Mauritius’a giden bir uçağın, aktarmayla birlikte ortalama uçuş süresi 20 saat civarıdır.

Mauritius Turları ile Gezilecek Yerler

Ülkede doğayla iç içe bir tatil yapmak mümkündür. Bunun yanı sıra ülkede çok fazla doğal güzellik ve kültürel miras olması, ülkeyi ziyaret eden turistler tarafından sevilen bir durumdur. Ülkenin en popüler tarafı kuzey taraftır. Kuzeyde bulunan en önemli şehir de Grand Baie yani Büyük Koy ’dur. Şehirde bir sürü otel, plaj, casino, restoran, bar, pub, alışveriş merkezi, tapınak kısacası her şey vardır. Direkt bölgenin plajı olan Grand Baie Beach, La Cuvette Public Beach, daha küçük ve kalabalık olan Pereybere Halk Plajı, Bain Boeuf Halk Plajı, daha çok sörfçülerin bulunduğu Anse La Raie gidilebilecek yerlerdir. Ayrıca kırmızı kilise diye ün yapmış olan Notre Dame Auxiliatrice Kilisesi ve ülkenin en güzel parklarından biri olan Sir Seewoosagur Ramgoolam Botanic Garden da görülmeye değerdir.

Port Louis, ülkenin başkentidir ve gezilip görülmesi gereken bir bölgedir. Burası kordon, marina ve mağaza merkezidir. Fort Adelaide/Citadel isimli kaleden şehir manzarası izlenebilir ve Blue Penny Müzesi ziyaret edilebilir. Trou Aux Cerfs yani Volkanik Dağ, yirmi üç yanardağ içinde tek aktif olandır. Patlaması kimsede şaşkınlığa yol açmayacak bir yerdir. Yanardağın en üst tepesine tırmanmak ve oval şekli görmek mümkündür. En güzel günbatımının izlenebileceği Flic and Flac sahili ve aslanların, zürafaların kısacası birçok canlı türünün görülebileceği Casela World of Adventures da mutlaka görülmelidir. Casela World of Adventures’da aslanlarla yürüyüş yapmak bile mümkündür.

Ganga Taleo Tapınağı, bir Hindu tapınağıdır. Oldukça değerli bir yerdir ve göletin içine kurulmuştur. İnanca göre bu göl suyu, Hindistan’da bulunan Ganj Nehri’nden getirilmiş. Ölüler burada yakılırmış ve duaya ihtiyacı olan herkes buraya koşarmış. Burada yer alan iki devasa heykel de görülmeye değerdir. La Vallee Des Couleurs Nature Park da oldukça keyifli ve büyük bir yerdir. Burada 145 yaşında olan dev kaplumbağaları görmek, zipline binmek mümkündür. Hem büyüleyici hem de eğlenceli bir yerdir. Gris Gris Sahili, içerisinde farklı illüzyonlar olan Curious corner of Chamarel Müzesi, içinde ülkenin en güzel şelalesi olan Chamarel Waterfall’ın yer aldığı Seven Coloured Earth in Chamarel Milli Parkı ve Le Morne sahil bölgesi de mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir. Chamarel’da yer alan yedi renkli topraklar mükemmeldir ve dünyada tektir. Bunun dışında Maheswarnath Tapınağı, dünyada yer alan en büyük Hindu tapınaklarından biridir. Triolet Köyü’nde bulunur. 1819 senesinden bu yana ayakta olan tapınak muhteşem bir mimaridir ve Mauritius seyahatinde mutlaka ziyaret edilmelidir.

Mauritius ’ta Yemek Kültürü

Ülke mutfağı Çin, Avrupa ve Hint mutfaklarının karışımından oluşur. Ülkede aynı zamanda Fransız mutfağının etkilerine de rastlanır. Ülke mutfağında pirinç sık tüketilir. Boullion yemeği ve ton balığı salatası Fransız mutfağından geçen ve sevilen yiyeceklerdir. Ülkenin ulusal yemeği dholl pori isimli Hint gözlemesidir. Ülkede her köşe başında bu yiyeceğe rastlamak mümkündür.  Ülkede deniz ürünleri de sık tüketilir. Özellikle ıstakoz ve kalamarın sote ve ızgara sunumları mutlaka denenmelidir.

Ülkede çok fazla tropikal meyve çeşitliliği vardır. Bu da ülke mutfağı için iyi bir özelliktir. Ülkede bulunan tropik meyvelerin birçoğunun adı bile duyulmamıştır. Bu meyvelerden en çok tüketilenler; jamalac, jamblon, longan ve banane zinzli isimli cüce muzlarıdır. Ayrıca ülke içecek bakımından da pek çok lezzete sahiptir. Mutlaka denenmesi gereken içeceklerden birisi vanilya çayıdır. Bunun yanı sıra ülkede ödüllü Phoenix Birası da üretilir.

Mauritius ’ta Eğlence ve Festivaller

Ülkenin başkenti eğlence konusunda oldukça aktiftir. Ülke genelinde de durum pek farklı değildir. Birçok gece kulübünde ya da barda yerel eğlenceler düzenlenir. Riviere Noire Bölgesi de pek çok yerel mekanıyla oldukça keyifli bir yerdir. Ayrıca Mauritius ’ta mutlaka Sega Dansı izlenmelidir. Kumsalda yapılan bu dans görülmeye değerdir. Bunun dışında ülkede çeşitli su sporları da yapılır. Bu da oldukça iyi vakit geçirilmesini sağlayan bir durumdur. Ülkede yapılan festivallerse daha çok dini törenlerden ve bu kapsamdaki kutlamalardan oluşur.

Mauritius ‘ta düzenlenen festivaller;

  1. Ocak
  • Cavadee / Dini bir festivaldir. İğnelerle dil ve yanak delme törenleri yapılır. Bu durum Tanrı’ya olan kefaretin ödenmesidir.

  • Çin Bahar Festivali / Festivalde kırmızı renk her yere hâkim olur çünkü kırmızının mutluluğun sembolü olduğuna inanılır. Ayrıca festival boyunca pek çok havai fişek patlatılır. Bunun amacıysa kötü ruhları kovmaktır.

  1. Şubat
  • Cavadee
  • Çin Bahar Festivali
  1. Ekim
  • Diwali / En neşeli olan Hindu festivalidir. Festivalde Hindu mitolojisi ve doğruluğun kötülüğü alt edişi anlatılır. Festival aynı zamanda Işık Festivali adıyla da bilinir. Neredeyse tüm evlerin önünde kandiller yanar ve bu görüntü büyüleyicidir.

  1. Kasım
  • Diwali

Mauritius ’ta Alışveriş

Ülkeden alınacak en popüler ürün tekstil aksesuarları olur. Ülkede oldukça yetenekli tekstil işçileri vardır. Masa örtüleri, yastık örtüleri ve ipek eşarplar çok dikkat çeker. Bunun yanı sıra ülkedeki en popüler zanaat model gemi yapımıdır. Yapılan gemiler gerçeğe uygun olarak yapılır ve hiçbir detay atlanmaz. Özellikle dekorasyon sevdalıları bu model gemilere bayılırlar.

Ülke meyve bakımından oldukça zengindir. Böyle bir adadan meyve ve baharat almadan dönem olmaz. Ayrıca Dodo Kuşu ülkenin simgesidir ve ülkede bununla ilgili pek çok ürün vardır. Dodo Kuşu simgesine sahip nesneler alınabilecek hediyelik eşyalar arasındadır.

Mauritius ’ta Şehir içi Ulaşım

Ülkede trafik soldan akıyor. Araba kiralamak isteyenler için bu bilgi önemlidir. Çünkü pek çok kişi daha rahat gezmek için bu yolu tercih eder. Gerçi ülkede genel olarak kiralama ve benzin fiyatları birazcık pahalıdır. Ayrıca Mauritius’a genelde tur paket programlarıyla gidilir. Yani bu tarz tur paketlerini seçenler çoğunluktadır. Bu şekilde daha ekonomik olduğu söylenir. Kalınacak yer, ulaşım, gezilip görülmesi gereken alanlar daha nettir ve kolay hareket edilir. Ancak bireysel olarak gezecekler için de ulaşım sorun teşkil edecek bir nokta değildir. Ülkede ulaşım için en sık tercih edilen araçlar taksilerdir. Özellikle araba kiralamak istemeyenler için taksiler kurtarıcı olur. Ancak taksilere binerken mutlaka lisanslı olanlar tercih edilmelidir.

Mauritius ’ta Nerede Kalınır?

Ülkede genel olarak bulunan oteller lükstür. Ancak kişiler yine de bütçelerine göre bir otel bulmakta zorlanmazlar. Ayrıca imkân varsa seyahatten iki ya da üç ay evveli erken rezervasyon yapılırsa, otel fiyatlarında indirim elde edilebilir. Otellerin çoğunda ulaşım için servis ve plaj gibi hizmetler vardır.

Mauritius ’ta otelde kalmak istemeyenler için kiralık yazlıklar da bulunur. Ayrıca yazlık kiralamanın maliyeti otellere göre daha düşüktür.

Mauritius Seyahatinde Bilmeniz Gerekenler

Ülke halkının yarısına yakını Hinduizm’e inanır. Hinduizm’in pek çok dini ritüeli yapılır ve bu günler aynı zamanda resmî tatil ilan edilir. Hinduizm’den sonra yaygın olan ikinci din Hristiyanlıktır. Bunlar dışında ülkede yüzde on yedi civarlarında Müslüman yaşar. Müslümanları genelde Hint kökenli kişiler temsil eder ve Müslümanların tamamına yakını Sünni’dir. Müslüman halkın büyük çoğunluğu Port Louis’te yaşar ve Urduca dilini konuşur.

Ülke ekonomisi turizm, ticaret ve bunlarla birlikte doğrudan yabancı yatırımına bağlıdır. Ülkede finans sektörü en büyük paya sahipken bu sektörü ulaşım, üretim ve iletişim sektörleri takip eder. Ülke yılda ortalama olarak 1 milyon turist ağırlar. Bu da ülke ekonomisine oldukça iyi bir katkı sağlar.

Ülke etnik çeşitliliği kontrol altında tutar ve bu sayede ülkede uyumlu bir şekilde yaşanır. Ülkede tapınaklar, camiler ve kiliseler bir arada bulunur. Bu tabloda kimse bir diğerine dayatma yapmaz. Yani herkes özgür bir şekilde yaşar. Kadın-erkek ayrımı, terör ya da sokağa çıkma yasağı gibi durumlar yoktur. Ülkede kötü olan şey hırsızlıktır. Ülkeyi ziyaret eden kişiler bu konuda dikkatli olmalıdır. Dikkat edilecek diğer bir nokta ise ülkede virüs taşıyabilen sivrisineklerin olabileceğidir. Bu nedenle dikkatli olmak da ve sivrisinek ilacı bulundurmakta fayda vardır. Ülkede Afrika’nın diğer bölgeleri düşünüldüğünde şiddetli bir yoksulluğun olmadığı görülür. Ülkede hayat pahalılığı, Türkiye’ye göre yüzde sekiz fazladır.

Dodo Kuşu, ülkenin simgesidir. Dodo, kısa cüsseli ve tombik bir kuşmuş. Ülkeye özgü olan bu kuştan ada keşfedildikten sonra haberdar olunmuş. İsmi de aptal anlamına gelen Dodo olmuş. Çünkü kuş kaçmıyor ve kolaylıkla av oluyormuş. Maalesef çok kısa bir süre içinde Dodo Kuşu’nun nesli tüketilmiş. Bu nedenle adanın her yerinde bu kuşun simgesine rastlanabilir.

Mauritius’taki önemli günler ve tatiller;

1-2 Ocak Yeni Yıl / 24 Ocak Thaipoosam Cavadee- Hint Festivali / 1 Şubat Köleliğin Kaldırılması / 8 Şubat Çin Bahar Festivali / 7 Mart Maha Shivaratree- Hint Festivali / 12 Mart Ulusal Gün / 8 Nisan Ougadi- Bölgesel Hin Tatili / 1 Mayıs İşçi Bayramı / Ramazan Bayramı / 15 Ağustos Meryem Ana Günü / 6 Eylül Ganesh Chaturthi / 30 Ekim Diwali- Hint Festivali / 25 Aralık Noel’dir.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
Çerez Kullanımı

Size daha iyi bir deneyim sunabilmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Gizlilik Sözleşmesi ile Kullanım Koşulları inceleyebilirsiniz.